Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Půjčku už nechcete, vzali jste si ji neuváženě. Tak co teď s ní?

17. 11. 2022 12:40:19
Blíží se čas emotivních nákupů. Ty neodmyslitelně patří jak k Vánocům, tak i k Black Friday nebo k novoročním výprodejům. Od listopadu do ledna to mají naše peněženky dost náročné.

A tak často sáhneme po půjčce, protože přesně tohle prostě musí skončit pod stromečkem, abychom udělali radost tomu nebo onomu členu naší rodiny či společenské bubliny. Přesně tohle teď musíme koupit, neboť až skončí Black Friday, bude se to prodávat mnohem dráž. Tyhle boty, sako nebo kabát tu přece nenechám, když je mají v novoročním výprodeji za tak skvělou cenu.

A šup, už je zaplaceno třeba kreditkou nebo penězi z půjčky, která dneska umí přistát na účtu do pár minut odeslání žádosti.

Jenže pak přijde vystřízlivění

Známe to všichni: v obchodě nebo při cestování internetovými prodejnami se koupě toho či onoho zdá mnohem lepším nápadem, než když pak přijedeme domů či zaklapneme PC/mobil. Zatímco během nákupu nám přišlo jasné, že půjčit si právě na tuto věc je teď přímo nezbytné, teď už nás jímají pochybnosti, možná i výčitky.

Koupené zboží se většinou dá vrátit. Co jsme pořídili online, můžeme vrátit do 14 dní (ale zaplatíme si za dopravu, jestliže nestihneme objednávku zrušit včas - ještě před jejím vyřízením). Některé kamenné obchody také berou zboží zpátky, ovšem to je spíš výjimka.

Předpokládejme, že půjčku už nepotřebujete. Buď jste našli rezervu, a tak nechcete zbytečně platit za svůj dluh, nebo jste zboží vrátili, takže peníze z půjčky máte (či brzy budete mít) zase u sebe. Jasně, někdy je čekání na vratku od e-shopu dlouhé, ale o tom to tu dnes není. Berme ideální situaci - peníze do týdne zpátky.

Na kreditku jen pošlete zaplacenou sumu zpátky - a je vyřešeno, zdarma

Kreditní karty jsou v tomto ohledu extrémně flexibilní. O předčasném splacení se tu vůbec nemluví, prostě na kreditku odešlete peníze, kdykoliv chcete nebo můžete. Jestliže se vejdete do bezúročného období, bude vše zdarma (pokud nepočítáme případný poplatek za správu kreditky, ale ten by byl tak jako tak).

Kreditka je velkým problémem až tehdy, kdy překročíte bezúročné období. Retrospektivně se totiž naúčtují úroky (vysoké úroky) už ode dne, kdy jste kreditkou zaplatili. Ale o tom někdy příště.

Dá se i klasická půjčka vrátit podobně jako peníze na kreditku? Naštěstí ANO, do 14 dní, ale budete platit úrok

Jestliže jste si k úhradě nákupu vzali půjčku - a chcete ji vrátit, bude to o trochu složitější. Ale stále v pohodě řešitelné. Pokud do 14 dní od podpisu smlouvy o spotřebitelském úvěru PÍSEMNĚ poskytovateli oznámíte, že budete půjčku vracet, je povinen přijmout peníze zpět, aniž by vás za to jakkoliv penalizoval.

Písemně nemusí znamenat poštou. Stačí emailem, ale pokud možno s doručenkou. Přímo ideální pak je datová schránka nebo odstoupení v klientském profilu přímo u poskytovatele.

Ale musíte mu zaplatit úrok za dny, co jste peníze měli u sebe. Na samotné vrácení peněz (v hotovosti nebo na účet, odkud přišly) pak máte ještě dalších 30 dní ode dne oznámení o odstoupení od úvěru. Samozřejmě pozor, úrok naskakuje za každý den. Podrobné pokyny vám vždycky sdělí poskytovatel.

Jakmile bude půjčka vrácena a doplacen úrok, měli byste dostat potvrzení o ukončení platnosti smlouvy a srovnání závazku z vaší strany. Jestli nedorazí, vyžádejte si jej. Písemně. Po cirka dvou měsících můžete i nahlédnout do registrů, jestli je tam zanesen záznam o vrácení půjčky. U některých poskytovatelů to jde dokonce zdarma, za online výpis pořízený z domu budete samozřejmě platit.

Někteří poskytovatelé prodloužili dobu pro odstoupení od půjčky na 30 dní

V některých smlouvách o půjčce najdete i delší než 14denní lhůtu na odstoupení od smlouvy. Setkala jsem se již i se 30 dny. To znamená, že peníze od poskytovatele můžete mít u sebe až 60 dní, než je vrátíte formou odstoupení.

Stále však musíte počítat s úhradou úroků (penále a ani jiné poplatky účtovány být nesmějí, to zákon o spotřebitelském úvěru přímo zakazuje. Úrok se počítá jen ten, co máte ve smlouvě (zákonný úrok se vztahuje jen na prodlení, a to ještě jen někdy...).

Jak na to, když předem nevíte, zda zboží náhodou nebudete vracet?

Jestli to bez půjčky nepůjde (ale ono by mělo - zejména v souvislosti s Vánoci) a jestli si nejste nákupem stoprocentně jisti (možná budete vracet), pořiďte formou odložené platby. Zboží tomuto prodejci zaplatí společnost, co odložené platby poskytuje (umí i banka). Vy odešlete peníze až tehdy, když si budete jisti, že si věc opravdu ponecháváte. Pozor na lhůtu splacení a na celkovou výši nákupu, abyste se pak „nedivili“... Na dluhy, které máme splácet později, se díváme méně kriticky než na ty, kterým právě čelíme.

U hypoték je situace jiná - tam dostanete 14 dní na rozmyšlenou ještě před podpisem smlouvy. Pak už znova ne. Ale o tom zase někdy příště.

Vrácení půjčky si nepleťte s jejím předčasným splacením!

Autor: Lenka Rutteová | čtvrtek 17.11.2022 12:40 | karma článku: 19.26 | přečteno: 3945x

Další články blogera

Lenka Rutteová

Dnes statistika na přání čtenáře: úroky na hypotékách vloni a dnes

Dneska to bude stručné, ale o to jasnější: jak se změnily úroky na hypotečních úvěrech za poslední rok. Ohromně. Rostly jak splašené. Všichni tušíme proč. Ale pojďme na konkrétní čísla.

22.11.2022 v 10:05 | Karma článku: 8.82 | Přečteno: 193 | Diskuse

Lenka Rutteová

Podvody v bankách, na bazarech, u policie. Kdy se pustí do půjček?

Je až neuvěřitelné, že Češi podvodníkům odesílají cirka miliardu ročně. Letos to bude víc. Navíc to dělají zcela dobrovolně, když útočníkům předají všechny své přístupy ke svým penězům. Díky čemu nás podvodníci dokáží přesvědčit?

31.10.2022 v 8:19 | Karma článku: 28.84 | Přečteno: 3586 | Diskuse

Lenka Rutteová

Ceny hypoték napříč zeměmi světa - data za další tři měsíce

Ceny hypoték v jiných zemích mohou být zajímavým srovnáním nejen pro české klienty. V červenci jsem publikovala dostupná data za únor a květen 2022, teď se posuňme o pár měsíců dál.

11.10.2022 v 14:06 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 295 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Michael Pascal Večeř

Falešný strach z eura nás vychází draho!

Češi se bojí, že s přijetím eura všechno zdraží, přitom opak je pravdou. Ve většině zemích totiž po jeho přijetí inflace klesla. Česká ekonomika tak přichází o desítky miliard ročně kvůli falešnému strachu.

1.12.2022 v 18:39 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 153 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Podoba s roky 1929 a 2008 stále markantnější

Začíná nám ve světové ekonomice trochu přituhovat. Ještě přednedávnem byli srovnatelní adepti na epicentrum další vlny problémů světové ekonomiky tři: eurozóna, USA a Čína.

30.11.2022 v 8:00 | Karma článku: 43.48 | Přečteno: 9055 | Diskuse

Petr Dostál

Běžný nákup v Polsku – konkrétní ceny 23. 11. 2022

Exkurz do cen v Polsku – nákup 23. 11. 2022 v jednom příhraničním městě v Polsku, Lidl, Biedronka, tržnice

29.11.2022 v 14:10 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1331 | Diskuse

David Kunc

ekonomické události 47. týdne

Nepropadli jsme během "black Friday" přílišnému optimismu, že máme vrchol inflace za sebou? A co nás může čekat na akciových trzích? Mají už akcie pokles za sebou? Těmto i dalším tématům se věnuje následující článek

27.11.2022 v 23:47 | Karma článku: 5.89 | Přečteno: 105 | Diskuse

Robert Šimeček

"Nájemné prý letí nahoru, protože lidé nyní preferují nájem místo nákupu bytu." Vážně? :D

Experti za 15-20 dkg vlašáku, za pomocí Ctrl+C/V novinářů, zamořili mediální prostor dalším nesmyslem, který je pak papouškován dalšími experty za 10-15 dkg vlašáku. Já níže zadarmo vysvětlím, proč je to nesmysl.

26.11.2022 v 13:09 | Karma článku: 24.39 | Přečteno: 958 | Diskuse
Počet článků 42 Celková karma 14.63 Průměrná čtenost 679

Češi se coby spotřebitelé pořád ještě spoléhají na autoritu státu a jeho úřadů, ve světě úvěrů to platí dvojnásob. Jenže pak zjistí, že stát je už dávno bezzubý a ochránit je nedokáže. Popovídejme si občas o spotřebitelských půjčkách a jejich (často skrytých) zákonitostech. Na půjčky se dá nahlížet ale i z opačné strany - jako na investici.

Svět úvěrů a zápůjček je pestrý a spletitý, ale možná vám dokážu ukázat, že se jím dá projít bezpečně a často i pohodlně. Stačí mít ty správné informace z oblasti finanční gramotnosti. Té se ostatně i věnuji, jak můžete zjistit například na LinkedIn.

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...